توانبخشی تریتا،توانبخشی کودکان،کاردرمانی کودکان،هزینه توانبخشی،آدرس توانبخشی،بهترین توانبخشی،بهترین مرکز توانبخشی معلولین،هزینه کاردرمانی،کاردرمانی کودک،توانبخشی کودک

اختلال یادگیری

اوتیسم

فرزند شما علیرغم هوش نرمال و گاه بالای خود، در انجام تکالیف مدرسه مانند خواندن، نوشتن، ریاضیات و… دچار مشکل است. او هر روز به هر بهانه‌ای می‌خواهد از مدرسه رفتن، سر باز زند.هنگامی که از او می خواهید چیزی بخواند، هزار بهانه می آورد و سرانجام با فشار و مکث های بیش از حد، دست و پا شکسته، متن را با غلط های فراوان می‌خواند. بارها با او جدول ضرب را تکرار می کنید، اما هر بار اشتباه می کند، حروف الفبا را به ترتیب با شعر یاد می‌گیرد، اما اگر بپرسید بعد از حرف “ش” چه حرفی است؟ نمی تواند مستقیما جواب دهد و باید از اول حروف الفبا را برای خود بگوید. به سادگی برای شما فیلمی را که دیده تعریف می‌کند، اما اگر از او بخواهید در مورد همان فیلم دو خط برایتان بنویسد، امتناع می‌کند … در این مواقع باید با به یک متخصص، ابتدا از بهره هوشی فرزند خود و به دنبال آن ابتلا یا عدم ابتلای او به اختلال یادگیری مطمئن شوید.

اصطلاح کودکان دارای ناتوانی یادگیری به کودکانی اشاره دارد که در یک یا چند مورد از فرایندهای اساسی روان‌شناختی از قبیل درک و فهم، استفاده از زبان گفتاری یا نوشتاری اختلال داشته باشند. این تعریف کودکانی را که  مشکلات یادگیری ناشی از معلولیتهای بینایی، شنوایی یا حرکتی، عقب ماندگی ذهنی، مسائل عاطفی یا محرومیت های محیطی ، فرهنگی یا اقتصادی دارند، دربر نمی‌گیرد .

به طور کلی می‌توان گفت، دانش آموزی دارای ناتوانی یادگیری است که:

  • دارای بهره هوشی متوسط و بالاتر است.
  • از نظر بینایی و شنوایی و.. سالم است.
  • از امکانات محیطی و آموزشی مناسبی برخوردار است.
  • از نظر پیشرفت درسی با توجه به سن و هوش از سایر همسالان خود عقب‌تر است.
  • دچار حواس پرتی و فراموشی جزئیات مهم درس است.
  • عدم هماهنگی چشم و دست در حرکاتش بارز است.
  • اعتماد به نفس او پایین است.
  • کارها را به تاخیر می اندازد و برای اتمام آنها انگیزه ای ندارد.

اختلالات یادگیری ممکن است تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا کنند. امکان دارد که اختلالات یادگیری با روحیه ضعیف، عزت نفس پایین و کمبود مهارتهای اجتماعی همراه باشد. میزان ترک تحصیل کودکان یا نوجوانان مبتلا حدود 4.% گزارش شده است.

مشکل اساسی و پایه در ناتوانی یادگیری، اختلال در پردازش اطلاعات (توجه، درک، حافظه و زبان) است که بر روی  تفکر، گوش دادن و صحبت کردن کودک تاثیر می‌گذارد.

از انواع ناتوانی های یادگیری می توان به نارساخوانی، نارسانویسی، ناتوانی در ریاضیات و … اشاره کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

توانبخشی تریتا،کاردرمانی تریتا،هزینه توانبخشی،قیمت توانبخشی،بهترین مرکز توانبخشی،بهترین کلینیک توانبخشی،قیمت درمان اوتیسم،قیمت درمان سندروم داون،علایم سندروم داون،پیشگیری از سندروم داون
پیمایش به بالا